Využite náš ZĽAVOVÝ SYSTÉM & NAKUPUJTE ZA MENEJ!

Každý zákazník už pri prvom nákupe získava zľavu vo výške 8 % na celý nákup.

Za každý ďalší nákup získate zľavu vo výške 10 % už navždy.

Pre získanie zľavy sa nemusíte registrovať, zľavu získate automaticky pri každej objednávke.

* Zľava sa nevzťahuje na produkty Biomineral D6.

KONTAKTUJTE NÁS

Neviete si rady? Napíšte nám!
E-mail: info@dotyky-duhy.sk
PO-PIA 9:00 - 17:00

Prírodné éterické oleje

Aromaterapia predstavuje systém liečenia pomocou éterických olejov (silíc), ktoré sa nachádzajú v niektorých častiach rastlín (kvety, plody, listy, kôra, korene). Ich využitie je známe už od staroveku napr. v Egypte, Grécku, Číne, Indii atď. Okrem zdravotného účinku na fyzickej úrovni pôsobia éterické oleje tiež výrazne na psychiku. Čuchový vnem pôsobí prostredníctvom čuchových nervov priamo v mozgu a ovplyvňuje oblasti spojené s prejavmi rôznych emócii. Éterické oleje pripravované z rastlín v sebe obsahujú okrem chemických látok tiež v jemnohmotnej forme substanciu zodpovedajúcu archetypu určitej rastliny.


Základné pokyny pre bezpečné používanie prírodných éterických olejov.

Pri používaní esenciálnych olejov je dôležité dbať na pokyny, predovšetkým pokiaľ oleje a ich účinky nepoznáte. Začnite postupne a trpezlivo objavovať, čo pre vás a členov rodiny funguje najlepšie.

Ako VZNIKNE Éterický olej?

Étericky olej sa získava z rastlín: *parnou destiláciou, *lisovaním, *macerovaním.

Hlavnými zložkami esenciálneho oleja sú - terpény, alkoholy, estery, aldehydy, ketóny, fenoly.

Každý éterický olej má svoje vlastné chemické zložky, ktoré udržujú životaschopnosť  rastliny. Podporné vplyvy týchto zložiek pre ľudské telo môžu by  ukludňujúce, stimulujúce, oslabujúce bolesť, môžu vyrovnávať  hladinu hormónov, alebo môžu byť močopudné.

Skladovanie - chemický rozklad je proces, ktorým sú esenciálne oleje redukované v časovom období. Tri hlavné dôvody, prečo sa tak stane je vzdušný kyslík, teplo a svetlo. Keď sa dostane kyslík k esenciálnemu oleju, jeho zložky s ním reagujú - nastáva oxidácia (hlavne v citrónovom a borovicovom oleji). Teplo a svetlo tiež zrýchľuje oxidáciu, preto ich skladujeme na tmavom mieste, v dobre uzatvorenej fľaštičke.

Metódy použitia

pridaním pár kvapiek

1/ masáž

2/ kúpeľ

3/ sprchovanie

4/ inhalácia

5/ odparovanie

6/ - pri žehlení do destilovanej vody pridáme 2-5kv. esenciálneho oleja

- pridaním pár kvapiek esenciálneho oleja do vody pri umývaní podlahy a okien

- vytvorenie si vlastného parfému,...

Masáž

 • je jednou z najefektívnejších ciest pre použitie esenciálneho oleja. Má veľmi uvoľňujúci a relaxačný účinok pre unavené a pobolievajúce telo. Použitím esenciálneho oleja prebudíte ozdravné procesy v tele.
 • ! Nikdy nepoužívajte neriedený esenciálneho oleja na pokožku.

Kúpeľ

 • esenciálny olej nepridávajte nakoniec ako vôňu do vody, pretože olej sa s vodou nezmieša, pláva na povrchu a môže podráždiť  pokožku, preto je potrebné 2-5kv. pridať  do soli, gélu, mlieka - ktoré uľahčia jeho vstrebávanie a postupne pridávajte vodu.

- EO nalejte do 1dcl mlieka, premiešajte a nechajte tiecť  prúd teplej vody do vane. ! Dajte pozor, aby sa voda nedostala do očí.

Sprchovanie

 • ak uprednostňujete sprchovanie, pridajte 2-5kv.esenciálneho oleja do 50ml neparfémovaného sprchového gélu a použite bežným spôsobom.

Nemiešajte esenciálneho oleja s komerčnými parfémovanými sprchovými alebo kúpeľovými prípravkami! Môže dôjsť  ku podráždeniu pokožky.

Kúpeľ rúk a nôh

 • zmes 5kv.esenciálneho oleja a 10ml neparfémovaného mycieho gélu (mlieka) pridajte do misky alebo lavórika s teplou vodou a ruky alebo nohy nechajte v kúpeli 10-20min.,
 • ! Nepoužívajte žiadny z citrusových olejov v saune alebo ak chcete ísť  na slniečko alebo do solária. Citrusové esenciálne oleje sú fototoxické, čo znamená že vyvolajú spálenie pokožky, pigmentáciu, alebo malé pluzgieriky.

Inhalácia

 • para obsahuje molekuly esencie, ktorú vdychujeme nosom,
 • je vhodná napr. pri nachladnutí, bolesti hlavy...

-najjednoduchšou cestou ako inhalovať  je dať  kvapku do dlane, druhou dlaňou "premiesiť" , priložíme k nosu a vdychujeme.

-ďalšou rýchlou formou je nakvapkať pár kvapiek neriedeného esenciálneho oleja na vatový tampón alebo bavlnenú vreckovku a cez ňu dýchať .

-dať 2-6kv.esenciálneho oleja do 1 litra horúcej vody, nakloniť  sa nad misku, prikryť  hlavu uterákom, zatvorte oči a zhlboka vdychujte paru nosom

! Nepoužívajte inhalačnú metódu alebo nanesenie esenciálneho oleja na odev alebo pokožku u malých detí a batoliat. Oleje sú veľmi silné a môže dôjsť  k podráždeniu pokožky.

Odparovanie

Existuje niekoľko možností ako odparovať  esenciálny olej:

 • aromalampa - do nádobky s vodou pridáme pár kvapiek neriedeného esenciálneho oleja, teplo z malej čajovej sviečky ohrieva vodu a esenciálny olej sa uvoľňuje do ovzdušia,
 • difuzér-špeciálne elektrická jednotka zapojená do zásuvky (bez nebezpečia prehriatia), preto sú vhodné do detskej izby,
 • odparovače-nádoby s vodou umiestnené na radiátore (do vody pridáme 10kv.esenciálneho oleja), ktoré nám zvýšia vlhkosť  vzduchu,
 • osviežovač vzduchu - naplňte uzatvárateľnú nádobku s rozprašovačom destilovanou vodou, pridajte 10kv.esenciálneho oleja a dobre pretrepte.

Varovanie: Esenciálne oleje môžu pri aplikácii do očí alebo na ich okolie štípať. V prípade, že je koža bolestivo podráždená, doporučuje sa okamžite olej nariediť: opláchnutie rastlinným olejom by malo rýchlo zmierniť podráždenie.

NEOPLACHUJTE VODOU! esenciálne oleje sú rozpustiteľné iba v oleji, nie vo vode. Voda oleje iba rozptýli na väčšiu plochu. Na vypláchnutie použite zmes olejov V-6, kokosový olej, olivový olej alebo iný rastlinný olej. Majte oči zavreté, buďte trpezlivý a štipanie skoro prestane.

MGYxYjNk